Przygoda z nartami

narciarzeRozpoczynający swoją przygodę z nartami z pewnością zastanawiają się w jaki sposób mogliby najlepiej przygotować się do zimowego szaleństwa na górskich stokach. Oprócz tego, co najbardziej oczywiste ? czyli nart, kijków i wiązań, początkujący adepci trudnej sztuki poruszania się na ?deskach? potrzebują bezpośredniej ochrony przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Trudno sobie bowiem wyobrazić kilkugodzinny pobyt na torze narciarskim bez odpowiedniego stroju, który zapewniłby nie tylko swobodę ruchów, ale i komfort utrzymywania stałej temperatury ciała bez uczucia przegrzania czy przepocenia. W jaki sposób jednak powinno się wybierać kurtki i bieliznę sportową?

 Jeśli ktokolwiek boryka się z tego typu problemami bez problemu znajdzie wsparcie u profesjonalistów i pracowników sklepów zajmujących się na co dzień dystrybucją sprzętu i akcesoriów narciarskich mniej lub bardziej znanych producentów sportowych. Niemal w każdym większym mieście znajduje się przynajmniej jedno miejsce, w którym bez problemu zaopatrzymy się w kaski, rękawice, narty, kijki, deski snowboardowe czy wiązania. Mieszkańcy Wielkopolski także nie będą mieli większych kłopotów, zwłaszcza, że wiele z punktów dystrybucyjnych posiada swoje sklepy internetowe, dzięki czemu można zdobyć wszystko co potrzebne za pośrednictwem jednego kliknięcia myszką. Wpisując w wyszukiwarkę hasło ?sklep internetowy Poznań? wyświetli nam się przynajmniej kilkanaście ofert, spośród których będziemy mieli możliwość wyboru podstawowych elementów. Oczywiście wyposażenie potrzebne na stoku jest takim instrumentarium, które powinno leżeć na ciele niczym druga skóra, zatem przed zakupem zawsze lepiej jest wszystko przymierzyć i przetestować. Czasami może się okazać, że buty czy kurtka, która odpowiada naszym gabarytom oraz wymiarom jest niewygodna, ogranicza nasze ruchy czy powoduje otarcia, które są niedopuszczalne podczas regularnego korzystania z nart czy desek snowboardowym.

 Pamiętajmy, że wszelkiego typu akcesoria nie należą do najtańszych, warto więc potraktować je jak długodystansową inwestycję, która zwróci się z nawiązką w postaci naszych zimowych sukcesów. Wróćmy jednak do tego w jaki sposób dobierać odzież i czy naprawdę jest ona tak istotna, jak podkreślają to eksperci? Musimy wiedzieć, że głowa jest tą częścią ciała, przez którą tracimy zwykle najwięcej ciepła, dlatego też pierwszą rzeczą, w którą powinniśmy się zaopatrzyć jest porządna czapka. Powinna być ona jednak zaopatrzona w tak zwane windstoppery, które ograniczyłyby do minimum możliwość przewiewów, zapewniając głowie ciepło i swobodę ?oddychania?. Żeby dzień spędzony na nartach mógł być zaliczony do udanych, musimy być ubrani tak, aby nasze organizmy miały komfort niezależnie od tego jaka panuje aura. Pamiętajmy, że pogoda w górach potrafi być bardzo kapryśna, powinniśmy być więc przygotowani na szybko zmieniające się temperatury i warunki pogodowe ? od słońca, po intensywny deszcz. Aby najlepiej dostosować się do tego, co dzieje się na zewnątrz, powinniśmy więc zrezygnować z odzieży, która na co dzień wisi w naszych szafach. Bawełniane koszulki, wełniane swetry czy puchowe kurtki są dobre na wypady do sklepu czy spotkania ze znajomymi, ale nie sprawdzą się w warunkach zwiększonej wilgotności czy niezwykle niskich temperaturach.

 

nartyZe względu na to, że szybko przemakają i wolno schną, mogą wychłodzić organizm, co zamiast wesołych dni na stokach zmusi nas do leżenia w łóżkach z temperaturą. Jeżeli nie jesteśmy pewni jaka odzież będzie dla nas najlepsza, zawsze możemy skorzystać z porady doświadczonego personelu punktów sprzedażowych. Mający w swoich murach sklep narciarski Poznań, Kraków czy Warszawa, posiadają z pewnością kompetentne osoby, które nie tylko chętnie pokażą nam wszelkie nowinki branżowe, ale i dopasują nam odzież, która będzie najlepiej dostosowana do naszych potrzeb i zasobności portfela. Nie bójmy się pytać i pamiętajmy, że troska o swój komfort, zdrowie i bezpieczeństwo jest podstawą spędzania spokojnych wakacji zimowych. Wybierając się więc na narty potrzebujemy przede wszystkim właściwej bielizny. Dzięki niej nasze ciała pozostaną ciepłe i suche, a pot będzie regularnie odprowadzany do kolejnej warstwy odzieży, dzięki czemu będziemy w stanie bezproblemowo się poruszać i nie wyziębiać. Na naszym rynku dostępny jest ogromny wybór bielizny termicznej, począwszy od skomplikowanych krojów, aż po różnego typu materiały i kolory. Podobną funkcję pełnią skarpety, dlatego też zwróćmy uwagę na to z czego są wykonane i czy nie powodują otarć.

Pomiędzy bielizną a odzieżą zewnętrzną, powinna znaleźć się warstwa pośrednia, która stanowiłaby swoistą izolację zwiększającą nasz komfort cieplny. Wszystkie materiały muszą być oczywiście oddychające, aby wilgoć błyskawicznie była odprowadzana na zewnątrz, a ciało się nie przegrzewało. Zwracajmy więc uwagę na to, aby warstwy odzieży wykonane były z takich materiałów, jak polar, simless, wełna, flis oraz membrany. Oczywiście równie ważna jest odzież wierzchnia, dlatego też pierwszym elementem, który powinniśmy nabyć, to odpowiednia kurtka. Nie oszczędzajmy na niej, ponieważ porządny wyrób będzie nam służył przez wiele sezonów. Każdy tego typu element powinien być przede wszystkim dopasowany, posiadać wygodnie umiejscowione kieszenie oraz zdolność do odprowadzania wilgoci i odporność na wodę i wiatr. Jeżeli lubimy gadżety, wyroby nowej generacji wyposażone są w wszelkiego typu kieszonki i schowki na gogle, telefon czy karnet. Równie ważne są spodnie, które nie powinny krępować naszych ruchów. Nie mogą być więc ani za ciasne, ani zbyt luźne. Odzież narciarska jest oczywiście odpowiednio profilowana przy kolanach i nogawkach, jednak jak w każdym przypadku warto ją przymierzyć przed zakupem. Nogawki powinny mieć zamek błyskawiczny ułatwiający dostęp do klamer butów oraz fartuch śnieżny. W trosce o swoje dłonie odwiedźmy posiadający sklep narciarski Poznań i zaopatrzmy się w ciepłe, nieprzemakalne rękawice, które solidnie będą chroniły delikatne dłonie przed zimnem i otarciami.

 

 

 

Powiązane artykuły