Wycena nieruchomości domowym sposobem

zegarNiejednokrotnie pewnie byliśmy ciekawi tego, ile tak naprawdę warty jest nasz dom czy mieszkanie,w którym znajdujemy się od kilku lat. Szacowanie wartości posiadanego przez nas majątku jest także o tyle istotne, że staje się koniecznością za każdym razem, kiedy próbujemy ubiegać się o kredyt hipoteczny, chcemy dokonać aktualizacji opłat wynikających z konieczności regulowania należności za użytkowanie wieczyste lub kiedy musimy obliczyć wysokość podatku od spadku czy darowizny. Ze względu na to, że zaciąganie kredytu wiążę się z obciążeniami domowego budżetu nawet na kilkadziesiąt lat, warto dokładnie sprawdzić, jak dużą kwotę będziemy musieli zainwestować i spłacać. Nie mniej ważne jest także to, że posiadanie własnościowej nieruchomości jest niezwykle cenną zdobyczą i w większości przypadków najważniejszą częścią domowego majątku, warto wiedzieć ile jest warta tak, aby w przypadku ewentualnego zdecydowania się na inwestycję w przestrzeni branży nieruchomościowej nie być stratnym lub nie podejmować nietrafionych decyzji transakcyjnych.

 Sporządzenie wyceny należy oczywiście tylko i wyłącznie do rzeczoznawcy majątkowego ze względu na to, że tylko jego dokumentacje i opinie będą brane pod uwagę przez urzędników w obrębie instytucji państwowych, ważne jest także to, że rzeczoznawca posiada wszystkie najważniejsze uprawnienia i narzędzia, dzięki którym jest w stanie wykonać swoją pracę w sposób obiektywny, sumienny i skrupulatny. Warto więc zdecydować się na jego usługi chociażby dlatego, aby zabezpieczyć się przed utratą zdolności finansowej czy cennej nieruchomości. Może się bowiem okazać, że jako potencjalni sprzedawcy upłynnimy swoje mieszkanie za cenę niższą od jego faktycznej wartości, a w przypadku bycia potencjalnym nabywcą, nie będziemy świadomi tego, że decydujemy się na pozyskanie nieruchomości, która ma cenę nieadekwatną do stanu faktycznego. Wiele z ofert, które pojawia się w przestrzeni rynku dotyczy mieszkań oraz domów, które posiadają jakąś ukrytą wadę, warto więc wcześniej dobrze się przygotować do transakcji i dowiedzieć się od doświadczonej osoby na co zwracać uwagę podczas zakupów. Często okazuje się, że obie strony transakcji zlecają sporządzenie wyceny przez dwóch niezależnych rzeczoznawców, dzięki czemu można sprawdzić jak bardzo różnią się od siebie ich opinie i jakie mogą być ?widełki? cenowe dotyczące konkretnego mienia.

Czasami jednak ? zwłaszcza wtedy, kiedy nie jesteśmy zdecydowani na zawarcie umowy kupna-sprzedaży ? nie musimy podejmować się zlecania szacowania wartości zawodowcowi, ponieważ wycena nieruchomości może być sporządzona także w warunkach domowych. Współcześnie bowiem dobrodziejstwo wszechobecnego internetu pozwoliło na stworzenie prostych w obsłudze e-wyceniarek, których intuicyjny interfejs umożliwia oszacowanie wartości swojego mieszkania lub domu praktycznie bez odchodzenia sprzed ekranu komputera. Wiadomo oczywiście, że tego typu programy ? bez względu na to jak bardzo precyzyjne by były ? będą posiadały swoje słabe strony, chociażby takie, że bazy danych, na których są zbudowane nie są aktualizowane na bieżąco, ponieważ nie jest to możliwe. Minusem jest także to, że wyceniarka internetowa obejmuje nieruchomości znajdujące się jedynie w przestrzeni kilku największych polskich miast, jednak jak na tak proste aplikacje ich działanie i tak jest zaskakująco skuteczne. Wyceniarki różnią się od siebie w zależności od ich autorów oraz stron www, na których się znajdują, zwykle jednak ich obsługa wygląda podobnie. Wycena nieruchomości odbywa się za pośrednictwem czterech kroków, które obejmują uzupełnianie w pustych okienkach prostych danych dotyczących szacowanego przez nas mieszkania czy domu. Ograniczenie się do najprostszych faktów ma za zadanie uprościć przebieg szacowania i ograniczyć nasze emocjonalne stosunki do posiadanych przez nas własności, może się jednak okazać, że nie jesteśmy w stanie zachować odpowiedniego dystansu do naszego majątku.

wyceniarkaZwykle więc musimy podać lub wybrać z listy takie informacje jak lokalizacja ? region, miasto, dzielnica, ulica i numer domu, konkretna powierzchnia nieruchomości, typ budownictwa, umiejscowienie mieszkania na konkretnym piętrze (w przypadku mieszkania w bloku) oraz wszelkie informacje szczegółowe, chociażby takie jak obecność windy, balkonu czy garażu, przeprowadzane remonty czy dostęp do mediów. Jest to o tyle wygodny program, że wycena może być przeprowadzona zaledwie w kilka minut, cała czynność nie jest więc tak absorbująca, jak na przykład próba zastosowania metody porównawczej, podobnej do tej, którą stosują profesjonalni rzeczoznawcy majątkowi. Na jej podstawie musielibyśmy regularnie przeglądać portale internetowe zajmujące się sprzedażą nieruchomości i na podstawie obecnych tam ofert wybrać dziesięć takich, które najbardziej podobne są do mieszkania czy domu, które mamy zamiar wycenić. Należy pamiętać, że podobieństwo nie może być jedynie wizualne. Rzeczoznawca bierze pod uwagę szereg czynników, które mają niebagatelne znacznie w uznaniu nieruchomości za nieatrakcyjną czy też wartą uwagi, dlatego też podczas selekcji ofert należy zwracać uwagę na lokalizację, tym budownictwa, układ pomieszczeń, środowisko naturalne, stan techniczny budynku, roku budowy, konkretne piętro, bezpieczeństwo dzielnicy czy atrakcyjność otoczenia. Wiadomo, że są to informacje, które nie są zwykle umieszczane w opisach nieruchomości lub ofertach sprzedaży, jeżeli jednak uda nam się znaleźć takie, które będą podobne, spośród podanych przy nich kwot należy wyciągnąć średnią arytmetyczną, czyli zsumować wszystkie ceny i podzielić je przez ilość ofert. Uzyskany wynik, pomniejszony o dziesięć procent będzie stanowił szacunkową wartość nieruchomości posiadanej przez nas. Należy przy tym pamiętać, że tego typu informacja zwykle obarczona jest sporym marginesem błędu, ponieważ nie mamy dostępu do wszystkich raportów, dokumentów i statystyk, dlatego też jeżeli zależy nam na poważnej wycenie, zdecydujmy się na skorzystanie z usług doświadczonego rzeczoznawcy. O tym, czy warto posiłkować się wyceną online można poczytać na stronie http://zentropypartners.pl. Mimo nowych, często innowacyjnych sposobów wydaje się jednak, że najlepszą opcją wciąż pozostaje profesjonalna wycena od rzeczoznawcy.