Ergonomiczne i bezpieczne narzędzia pneumatyczne

stanowisko pracyPneumatyka jest nauką będącą przede wszystkim częścią inżynierii mechanicznej, która zajmuje się tworzeniem i praktycznym wykorzystaniem urządzeń, w których czynnikiem roboczym jest sprężone powietrze, przekazujące energię i realizujące swobodne sterowanie urządzeniami. Najogólniej mówiąc jest więc to techniczne zastosowanie powietrza pod ciśnieniem, przy czym zwykle wykorzystuje się nadciśnienie. Jako, że przestrzeń branży budowlanej i przemysłowej nieustannie się zmienia i podlega dynamicznym zmianom, konieczne staje się wyszukiwanie nowych, skutecznych rozwiązań, które mogłyby przekładać się na zwiększenie efektywności pracy i poprawienia funkcjonalności określonych stanowisk roboczych.

Współczesny rynek oferujący nowoczesne narzędzia pneumatyczne jest niezwykle szeroki i różnorodny, przede wszystkim dlatego, że funkcjonujące w nim od wielu lat, firmy konsekwentnie poszerzają swoje kompetencje i gromadzą doświadczenie niezbędne do projektowania, konstruowania i ulepszania maszyn. Innowacyjne, świeże pomysły i rozwiązania są więc wszystkim tym, co potrafi zadowolić nawet najbardziej wymagających klientów, nic więc dziwnego, że coraz więcej producentów dokłada wszelkich starań, aby ich narzędzia pneumatyczne były solidniejsze, trwalsze i ? przede wszystkim ? bezpieczniejsze dla zdrowia i życia operatorów. W celu poprawy jakości wiele firm podjęło współpracę z najlepszymi specjalistami ? inżynierami z dziedziny mechaniki, sprawnie poruszających się w temacie pneumatyki oraz wszystkich korzyści, jakie za sobą pociąga. Wszystkie ustalenia mają na celu przede wszystkim uzyskanie jak najlepszych właściwości narzędzi, dzięki którym lepiej mogą wykonywać zadania, do których są przeznaczone. Same zaś narzędzia tego rodzaju, to kompresory olejowe i bezolejowe, klucze udarowe, szlifierki, wiertarki, wkrętarki, zszywacze, pistolety lakiernicze, pistolety do piaskowania, pistolety do konserwacji, pistolety do przedmuchiwania oraz pistolety do pompowania. Jako, że nowoczesny przemysł rozwija się przede wszystkim po to, aby ułatwić człowiekowi pracę, usprawnić ją i sprawić, aby była jak najbardziej efektywna i bezpieczna, do przestrzeni przemysłu oraz mechaniki wkroczyła ergonomia, która dostosowuje narzędzia, w tym także narzędzia pneumatyczne, do możliwości przeciętnego człowieka.

Tworząc maszyny i urządzenia dba się więc o to, aby wykonane były z jak najlepszych materiałów, posiadały odporne na uszkodzenia obudowy i miały maksymalnie uproszczony interfejs, dzięki któremu operowanie narzędziem mogłoby być łatwiejsze i mniej skomplikowane. Jako, że ergonomia zakłada troskę o możliwości psychofizyczne człowieka, wszystkie narzędzia mają być w pierwszej kolejności solidne i wytrzymałe, ale także lekkie i poręczne tak, aby nie obciążały układu mięśniowo-szkieletowego i nie powodowały przeciążeń organizmu. Wielkość i waga wszystkich narzędzi, bez względu na rodzaj oraz przeznaczenie, ma niebagatelne znaczenie, głównie dlatego, że bardzo często praca przy ich użyciu trwa wiele godzin, szczególnie jeśli mamy do czynienia z profesjonalistami z branży budowlanej, samochodowej czy jakiejkolwiek innej. W związku z tym, narzędzia pneumatyczne muszą być możliwie lekkie i poręczne, aby nie obciążały fizycznie człowieka i umożliwiały mu komfortową pracę. Co zatem robią projektanci? Wyposażają swoje narzędzia w rękojeści obleczone powłoką antypoślizgową, a w razie konieczności w dodatkowe uchwyty, które można swobodnie mocować, dzięki czemu wygodniejsze jest utrzymywanie narzędzia oraz operowanie nim.

klucz pneumatycznyJako, że jego praca jest stabilniejsza, można powiedzieć, że zwiększa się znacznie bezpieczeństwo, ponieważ stabilny sprzęt nie wyślizguje się z rąk, nie powoduje szkodliwych drgań i pracuje szybciej, niż klasyczne wiertarki, szlifierki czy wkrętarki. Pneumatyka jest niezwykle chętnie wykorzystywana w wielu różnorodnych dziedzinach, ponieważ to właśnie ona i jej zasady, a więc wykorzystanie sprężonego powietrza, doskonale wpływa na polepszenie właściwości narzędzi, które konstruowane są w taki sposób, aby możliwe było uzyskiwanie przez nich maksymalnej mocy, dzięki wykorzystywaniu podstawowych założeń pneumatyki, zajmującej się badaniem powietrza pod silnym ciśnieniem. Jest to nauka zaliczana do inżynierii mechanicznej i obejmująca generowanie oraz wykorzystywanie w praktyce sprzętu, które uruchamiane jest za pomocą sprężonego powietrza lub każdego gazu, który posiada podobne właściwości. Narzędzia pneumatyczne sprawiają, że człowiek nie jest zmuszany do wykorzystywania własnej, dużej siły i tracenia energii na utrzymywanie czy uruchamianie urządzeń. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym, jak chociażby balanserom, możliwe jest całkowite odciążenie operatorów, ponieważ dzięki podwieszeniu narzędzia na linkach, ich ciężar jest zminimalizowany. Pneumatyka jest bardziej ekologiczna, trwalsza, bardziej energooszczędna i mocniejsza od elektronarzędzi, dlatego też wiele firm stawiających przede wszystkim na swój rozwój, inwestuje w tego typu rozwiązania.

Maszyny, wykorzystujące w swoim mechanizmie sprężone powietrze, charakteryzują się stałym ciśnieniem, niezależnym od zmian obciążeniowych, brakiem stałych zanieczyszczeń, nieobecnością oleju oraz dużą suchością. Powietrze pod wysokim ciśnieniem przygotowywane jest w specjalnych stacjach przygotowania powietrza, które złożone są z czterech bloków, do których zalicza się kolejno odolejacze, osuszacze, filtry oraz reduktory. Wiadomo oczywiście, że zwłaszcza dla początkujących przemysłów tego typu działanie może pociągać za sobą ogromne koszty finansowe, okazuje się jednak, że w dalszej perspektywie takie działanie może się jak najbardziej zwrócić. Narzędzia pneumatyczne są łatwiejsze w składowaniu i transportowaniu na duże odległości, a sprężarki, które są wyposażone w koła jezdne umożliwiają użycie sprężonego powietrza w dowolnym miejscu. Cennym aspektem jest też przede wszystkim to, że przy niewielkiej masie własnej posiadają ogromną moc, ponieważ uzyskują duże prędkości obrotowe - do 30.000 obr/min w przypadku silników pneumatycznych, do 450.000 obr/min w przypadku małych turbin, które można dodatkowo dowolnie regulować. Jak więc widać pneumatyka jest przyszłością przemysłu i pomimo pewnych niedociągnięć staje się cennym elementem różnych gałęzi przemysłu.