Inwestycje deweloperskie

mieszkaniaWyjeżdżając z miasta rodzinnego w poszukiwaniu pracy lub na studia po raz pierwszy stykamy się z problemem zamieszkania. Podczas gdy dawniej dość popularną formą było mieszkanie w akademiku, dzisiaj każdy chce mieć swoją własną przestrzeń. Studenci wynajmują dzisiaj kawalerki lub pokoje w większym mieszkaniu. Część z nich dostaje je od rodziców. Coraz częściej okazuje się bowiem, że kupno mieszkania jest o wiele bardziej opłacalne niż jego wynajem. Dzieje się tak przede wszystkim w większych miastach Polskich, takich jak Warszawa czy Wrocław. Ta tendencja jest jednak charakterystyczna dla Zachodu i to stamtąd przyszła do naszego kraju. Wybór mieszkań jest ogromny, ponieważ inwestycje deweloperskie są bardzo dynamiczne. W zależności więc od tego czy jesteśmy studentami, czy dużą rodziną, na pewni znajdziemy coś ściśle dostosowanego do naszych potrzeb.

 

Kiedy otrzymujemy stałą pracę i mamy uporządkowane życie osobiste, a nasza rodzina się powiększa, zaczynamy szukać większego mieszkania lub działki pod zabudowę. Chcemy bowiem zapewnić naszym dzieciom jak najlepsze warunki rozwoju oraz zabawy. Dom z ogrodem jest marzeniem każdego, kto do tej pory mieszkał wyłącznie w mieszkaniu. Możliwość wyjścia w każdej chwili na powietrze, odpoczynku na samodzielnie zasianej trawie lub urządzenie grilla dla znajomych jest bezcenne. Posiadając dom z ogrodem mamy zdecydowanie większą swobodę i poczucie pewnej przynależności. Zakup czy budowa domu to ogromnie ważne wydarzenie w życiu każdego. Zatem do zakupu działki pod zabudowę podchodzimy z rozwagą, nie spiesząc się i nie podejmując pochopnych decyzji.

W pierwszej kolejności zwracamy uwagę na cenę. Nasz budżet musi być z góry określony. Ale rynek nieruchomości nie jest stabilny. Ceny wahają się w zależności od czynników ekonomicznych całego kraju. Inwestycje deweloperskie są także zależne od zewnętrznych determinantów. Aby określić te czynniki, musielibyśmy oddzielić gotowe mieszkania od działek zabudowanych oraz działek przeznaczonych do budowy. Jeśli chodzi o mieszkania ceny kształtują się w zależności od wieku bloku mieszkalnego. Nie jest to jednak takie proste. Stare kamienice są tańsze niż nowoczesne osiedla strzeżone, ale najmniejszą popularnością cieszą się bloki wybudowane w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Są to zazwyczaj osiedla złożone z bardzo wysokich charakterystycznych budynków o szarawym kolorze. Bloki betonowe były stawiane po to, by pomieścić jak największą liczbę ludzi. Ich zamiarem nie był atrakcyjny wygląd, a jedynie efektywność. Ceny tych mieszkań są niższe również ze względu na charakter osiedli na jakich się znajdują. Były to bowiem osiedla robotnicze, a z biegiem czasu stały się osiedlami ludzi średniozamożnych i mniej zamożnych.

Bardziej od nich są atrakcyjne secesyjne kamienice w centrum miast. Nie cieszą się dużą popularnością ze względu na dość kiepski stan instalacji i problem zastosowania nowych. Mieszkania takie są dużo droższe w utrzymaniu i nie zapewniają maksimum ciszy i spokoju. Najczęściej znajdują się przy ulicach o dość dużym natężeniu ruchu, a także przy hałaśliwych liniach tramwajowych. Mają jednak swój urok i odpowiednio odrestaurowane kamienice i wyremontowane wnętrza mieszkań mogą stanowić atrakcyjne miejsce do zamieszkania dla miłośników tradycji i stylu secesyjnego. Układ tych mieszkań jest bardzo ciekawy. Posiadają one spory metraż i ciekawe rozwiązania architektoniczne w postaci tak zwanych pokoi ?przechodnich?. W niektórych z nich nadal istnieją oryginalnie zdobione drzwi i futryny z litego drewna. Na ogół znajdują się w nich również eleganckie piece kaflowe, które jednak z przyczyn bezpieczeństwa nie są dzisiaj używane. Stosowane w tych mieszkaniach ogrzewanie gazowe naraża jednak mieszkańców na dość wysokie rachunki. Dzieje się tak, ponieważ mieszkania te mają wysokie stropy i dużą powierzchnię.

Nowoczesne osiedla są z kolei bardzo popularną formą mieszkaniową w dzisiejszych czasach. Osiedla podmiejskie to właśnie miejsca w których dziś mieszkać chcą kupujący domy. Jest tak, ponieważ są one dostosowane do współczesnych potrzeb całej rodziny. Zapewniają maksimum bezpieczeństwa i pozwalają zaoszczędzić energię cieplną poprzez zastosowanie nowych rozwiązań instalacyjno-grzewczych oraz takich materiałów budowlanych, które są nie tylko przyjazne dla środowiska, ale również zapewniają doskonałą izolację. Inwestycje deweloperskie tego typu są na wysokim poziomie i przyczyniają się do rozwoju dużych i małych miejscowości. Zarówno pojedyncze osoby, jak i rodziny bardzo chętnie decydują się na zakup mieszkań na nowych osiedlach. Ich sprzedaż jest bardzo często rozpoczęta jeszcze zanim budynek będzie oddany do użytku. Niektórzy deweloperzy wolą jednak oddać do sprzedaży apartamenty gotowe. Nowoczesne budownictwo charakteryzuje się przede wszystkim atrakcyjną i spójną stylistycznie elewacją. Schludne klatki schodowe wyposażone w windę, schowany garaż podziemny oraz różnej wielkości mieszkania do wyboru to tylko niektóre z walorów tych osiedli. Są one uważane za bezpieczne, ponieważ powszechnie stosuje się w nich monitoring oraz zatrudnia stróża. Bardzo atrakcyjna cechą nowych osiedli jest miejsce dla relaksu dla mieszkańców oraz do zabawy dla ich dzieci na zamkniętym dziedzińcu. Mieszkańcy maja w nich większą kontrolę nad tym, kto dostaje się do środka. Mieszkania na nowoczesnych osiedlach są dużo tańsze w utrzymaniu, posiadają jasne wnętrza i zapewniają mieszkańcom wystarczająca liczbę miejsc parkingowych. Jeśli chodzi o takie lokale Poznań to jedno z miast, w których z pewnością je znajdziemy.

mrówkowiecW budynkach nowego typu, ceny mieszkań kształtują się podobnie do mieszkań w kamienicy lub w szarych blokach. Najniższą wartość mają zazwyczaj mieszkania znajdujące się na parterze. Od drugiego piętra włącznie wraz z następnym ceny maleją. Ale bloki nowego typu wyposażone są w nową windę, co znacznie ułatwia mieszkańcom dotarcie do domu. Jednak najważniejszym czynnikiem kształtującym wartość jest lokalizacja. Inwestycje deweloperskie biorą ją bezwzględnie pod uwagę starając się postawić osiedle w takim miejscu, aby mieszkańcy mogli w jak najkrótszym czasie dojechać do centrum miasta.