Choroby ginekologiczne

Choć współcześnie wiele mówi się na temat chorób ginekologicznych, świadomość kobiet wciąż nie jest taka, jak być powinna. Niektóre panie wstydzą się wizyt w gabinetach ginekologicznych i odkładają je w nieskończoność. W efekcie trafiają do lekarza wtedy, gdy choroba rozwinie się niewyobrażalnie. Jak się okazuje, regularne wizyty oraz badania cytologiczne są rozwiązaniem wszystkich kobiecych problemów. Dzięki jednej wizycie rocznie możemy być pewne, że nasze zdrowie i życie w żaden sposób nie jest zagrożone. Do lekarza warto wybrać się również wtedy, gdy zauważymy niepokojące objawy związane z układem płciowym. O jakich chorobach każda kobieta powinna wiedzieć? Jakie okoliczności powinny skłonić pacjentki do odwiedzenia gabinetu ginekologicznego?

Zespół policystycznych jajników 

Zaburzenia miesiączkowania lub skąpe miesiączki to najczęstsze objawy tego, że dzieje się coś niedobrego. Oczywiście mowa tutaj o kobietach dorosłych, ponieważ nastolatki bardzo często miesiączkują nieregularnie i nie jest to z reguły powód do obaw. Regulacja cyklu w okresie nastoletnim może potrwać nawet kilka lat. Jeśli do wspomnianych zaburzeń dodamy jeszcze takie objawy jak otyłość, występowanie nadmiernego owłosienia czy brak jajeczkowania, w efekcie możemy podejrzewać chorobę o nazwie zespół policystycznych jajników. Przyczyny występowania  tej ostatniej nie są znane, jednak jak się okazuje na PCOS cierpi coraz większa liczba kobiet. Leczenie schorzenia jest jednak proste i polega na przyjmowaniu terapii hormonalnej. Lekarz po wykonaniu badań hormonalnych przepisuje lek, który reguluje hormony i przywraca organizmowi naturalny tryb pracy. 

Nadżerka szyjki macicy

Z nadżerką mamy do czynienia wtedy, gdy na szyjce macicy pojawia się tak zwany żywoczerwony nabłonek gruczołowy (czyli znana wszystkim nadżerka) zamiast właściwego nabłonka wielowarstwowego płaskiego. Nadżerka często rozwija się powoli i bez żadnych objawów. Jej wykrycie przez kobietę tym samym okazuje się utrudnione. Do lekarza należy wybrać się wtedy, gdy po stosunku pojawiają się plamienia lub gdy odczuwamy niepokojące bóle podbrzusza. Czasami skutkiem nadżerki są również bóle występujące w dolnej części kręgosłupa. Profilaktyczne wizyty w gabinetach ginekologicznych mogą rozwiązać problem, ponieważ podczas standardowego badania lekarz jest w stanie wykryć nadżerkę. Leczenie choroby jest związane z jej rodzajem czy rozwojem. Co ciekawe, u młodych kobiet nadżerka może wchłonąć się samoistnie. W innych przypadkach stosuje się dla przykładu wypalanie prądem czy krioterapię. 

Rak pochwy

Choć rak pochwy występuje u kobiet stosunkowo rzadko, nie należy tej choroby bagatelizować. Na chorobę narażone są najczęściej kobiety między 45 a 60 rokiem życia. W medycynie wyróżnia się kilka rodzajów raka pochwy. Objawy związane z rakiem pochwy to ból podczas odbywania stosunku czy ból przy wypróżnianiu. Regularne wizyty u ginekologa mogą szybko wykryć chorobę, dlatego warto przynajmniej raz w roku odwiedzić gabinet swojego lekarza. Leczenie raka pochwy wiąże się przede wszystkim z radioterapią. Czasem stosuje się również chirurgię laserową. W ostateczności lekarze są zmuszeni usunąć pochwę bądź macicę. 

Rak szyjki macicy

Wykrywanie raka szyjki macicy jest możliwe dzięki standardowemu badaniu cytologicznemu. Niestety wiele kobiet bagatelizuje tę chorobę (jak i te wcześniejsze), a ginekologa nie odwiedza przez lata. W efekcie większość pań trafia do gabinetu ginekologicznego, gdy choroba znacznie się rozwinie. Ryzyko zachorowań zwiększają niektóre nawyki czy zachowania. Takie jak palenie papierosów, duża liczba partnerów seksualnych, wczesne rozpoczęcie współżycia, nieregularnie wykonywane badania cytologiczne lub ich całkowity brak. Od wielu lat toczy się natomiast spór związany z tym, czy większe ryzyko choroby wiąże się z wieloletnim przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych. Wielu lekarzy uważa, że kobiety przyjmujące tabletki częściej pojawiają się w gabinecie ginekologicznym, a co za tym idzie łatwiej wykryć potencjalną chorobę. Co więcej, wczesne wykrycie raka wpływa na efektywne leczenie. Okazuje się zatem, że podstawą są przede wszystkim regularne badania. 

Rak piersi

Choroba nazywana rakiem piersi jest nazwą bardzo ogólną. W rzeczywistości lekarze wyróżniają różne rodzaje raka piersi. Każda kobieta powinna regularnie odwiedzać ginekologa i dodatkowo badać piersi samodzielnie w domowym zaciszu. Profilaktyka mogłaby znacznie zwiększyć efektywne leczenie, jednak wiele kobiet wciąż bagatelizuje problem i rezygnuje nie tylko z domowego badania, ale również z wizyt w gabinecie ginekologicznym. Podstawowymi badaniami piersi są tak zwana mammografia oraz standardowe USG piersi. Wykrycie raka piersi zazwyczaj prowadzi do operacji. Jeśli wcześnie wykryjemy chorobę, operacja będzie wiązała się wyłącznie z usunięciem guza. W skrajnych przypadkach – gdy rozwój choroby jest bardzo duży – niestety trzeba usunąć pierś całkowicie. Dodatkowo usuwa się również węzły chłonne. Po operacji pacjentki przechodzą często radioterapię, chemioterapię bądź hormonoterapię. O wyborze terapii po przeprowadzeniu stosownych badań decyduje lekarz. 

Powiązane artykuły