Od studenta do prawnika

Prawo to – według powszechnej opinii – jeden z najbardziej prestiżowych kierunków. Od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem ze strony przyszłych i obecnych maturzystów. Spędza sen z powiek studentom i budzi lęk wśród przyszłych aplikantów. Wymaga zaangażowania i wielu lat pracy, by dopiero po zdaniu wielu egzaminów przynieść absolwentowi jakikolwiek zysk. Prawo z pewnością nie jest kierunkiem dla osób mało ambitnych. Z reguły na pierwszym roku odpada spora część nowych pretendentów do tytułu magistra. Pięć lat przetrwają stosunkowo nieliczni. A po ukończeniu studiów wcale nie jest łatwiej. Co zatem powinna wiedzieć osoba planująca studia na kierunku prawniczym?

Matura a kierunek prawo

Osoba planująca studia na kierunku prawniczym powinna zawczasu zadbać o bezstresowe przyjęcie na studia. Podstawą jest oczywiście wybór przedmiotów zdawanych na maturze. Najczęściej polskie uczelnie wysoko punktują takie przedmioty jak historia, wiedza o społeczeństwie, język polski czy język obcy nowożytny. Każda szkoła ma jednak swój własny przelicznik. Dokładne informacje publikowane są na stronach internetowych uczelni już na kilka miesięcy przed rekrutacją. 

Walka o miejsce na dobrej uczelni

Dobre wyniki na maturze mogą nam zagwarantować przyjęcie na studia. Jak się jednak okazuje, wcale nie jest łatwo dostać się na wymarzony kierunek. Chętnych na jedno miejsce od wielu lat jest przynajmniej kilku. Największym zainteresowaniem niezmiennie cieszą się duże, polskie uczelnie (np. Uniwersytet Warszawski czy Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu). Tam liczba kandydatów na jedno miejsce co roku jest dwucyfrowa. Łatwiej dostać się na kierunek oferowany przez uczelnię prywatną. Niestety wielu osób nie stać jednak na taki wydatek. 

Aplikacja – opcje do wyboru

Tytuł magistra to nie koniec przygody z prawem. Każdy absolwent po zdanych egzaminach może rozpocząć aplikację, by zdobyć konkretny zawód prawniczy (np. sędziego, prokuratora, radcy prawnego czy adwokata). Aplikacje różnią się od siebie pod wieloma względami, takimi jak liczba egzaminów, czas trwania czy cena... Okazuje się bowiem, że za naukę trzeba słono zapłacić. Całkowity koszt wynosi kilkadziesiąt tysięcy złotych. Egzaminy nie są za to ani trochę łatwiejsze niż na studiach. Niejednokrotnie aplikanci podchodzą do testów kilkakrotnie. Po prawie dziesięciu latach nauki nielicznym i najwytrwalszym w końcu się udaje. 

Własna kancelaria -nie dla każdego

Każdy prawnik, który ukończył aplikację radcowską czy adwokacką może założyć własną kancelarię i pracować na własny koszt. Takiej możliwości nie mają z kolei prokuratorzy czy sędziowie. Ich zawód ma bowiem zupełnie inną specyfikę. Warto jednak podkreślić, że każdy prawnik musi kierować się pewnym kodeksem. Cechy dobrego prawnika to zatem między innymi bezstronność, obiektywność czy chęć niesienia pomocy. Warto mieć świadomość tego, że niektóre zawody prawnicze mają status funkcjonariuszy publicznych. Mowa tutaj między innymi o zawodzie notariusza, prokuratora czy sędziego. 

Okazuje się zatem, że od studenta do prawnika wiedzie długa i wyboista droga. Przetrwają tylko nieliczni. Z drugiej strony rzeczywiście opłaca się pracować na swój sukces przez kilka kolejnych lat. Po zakończeniu aplikacji świeżo upieczony prawnik ma przed sobą wiele ścieżek kariery, z których – w zależności od sprawowanego zawodu – może bez problemu skorzystać. Wydaje się, że mimo różnych trudności prawo będzie nadal jednym z najciekawszych i najchętniej wybieranych kierunków. 

Powiązane artykuły