Mała kuchnia, wielki kłopot

Kuchnia. Pomieszczenie, bez którego żaden dom nie mógłby sprawnie funkcjonować. Z jej udogodnień korzystamy każdego dnia. Bynajmniej nie jednokrotnie. To właśnie dlatego warto zadbać o to, by pomieszczenie o którym mowa pozostawało bez zarzutu. Zarówno w kontekście funkcjonalności, jak i w kontekście samego estetyzmu. Warto bowiem pamiętać, że w ładnych i przytulnych miejscach przebywamy chętniej. Jak zatem właściwie zaaranżować kuchnię? Jak poradzić sobie z niewielkim metrażem, limitem na koncie i brakiem pomysłów? Okazuje się, że wszystkie te problemy można stosunkowo łatwo rozwiązać. Warto jednak podejść do remontu z zaangażowaniem, ponieważ rezygnacja na starcie jeszcze nikogo nie doprowadziła do mety. Jeśli chcemy mieć ładną i praktyczną kuchnię musimy przede wszystkim wziąć pod uwagę kilka poniższych rad.

Meble kuchenne na wymiar

Podstawowym wyposażeniem każdej kuchni są oczywiście meble, które w dużym stopniu gwarantują sukces jakiejkolwiek aranżacji. Kilka lat temu w polskich domach pojawiła się moda na meble konstruowane na wymiar. Te ostatnie z pewnością sprawdzą się w niewielkich przestrzeniach takich jak łazienka czy kuchnia. Co ciekawe, projekt możemy stworzyć sami lub zlecić jego wykonanie firmie zajmującej się takimi usługami. Jak się okazuje, meble kuchenne na wymiar mogą znacznie zaoszczędzić cenną przestrzeń i wpłynąć pozytywnie na efekt końcowy aranżacji. W miarę możliwości możemy zagospodarować również przestrzeń nad głową. Wiszące szafki sprawdzą się idealnie do przechowywania sprzętów i naczyń. Szafki powinny kolorystycznie współgrać z resztą elementów. Jeśli pomieszczenie jest zaciemnione, lepiej wybrać jasny kolor obić i blatów, by dodatkowo nie wprowadzać ponurego nastroju do mieszkania. 

Artykuły gospodarstwa domowego

Wielu domownikom zależy, by kuchnia była przede wszystkim nowoczesna. Dzięki różnym sprzętom i urządzeniom gotowanie może stać się nie tylko proste, ale również bardziej przyjemne. Nawet dla osób, którym przygotowywanie posiłków spędza sen z powiek. Co powinno się zatem znaleźć z naszej nowej, innowacyjnej kuchni? Jeśli przestrzeń nie jest duża, najpierw trzeba zastanowić się nad rozmieszczeniem standardowych sprzętów AGD. Mowa tutaj o lodówce, piekarniku czy palnikach. Nie należy zapominać również o zlewie. Cennym nabytkiem może okazać się okap kuchenny, który dzisiaj – jeśli dużo gotujemy – bardzo ułatwia nam życie i utrzymanie kuchni w dobrym stanie. Coraz częściej minimum kuchennym jest również kuchenka mikrofalowa, ekspres do kawy czy sokowirówka. Ciężko jest pomieścić wszystkie wymienione elementy, jednak dobra organizacja może rozwiązać ten problem. 

Dodatki i dekoracje

Gdy rozplanujemy układ mebli i upchniemy wszystkie pożądane sprzęty, możemy zastanowić się nad aspektem estetycznym naszej kuchni. Niestety często bywa tak, że na wymyślne dekoracje po prostu brakuje już miejsca. Jak się jednak okazuje, wcale nie musi być to minus przedstawionej sytuacji. W dużych pomieszczeniach domownicy mają tendencję do gromadzenia wielu niepotrzebnych rzeczy i dodatków. Zastanówmy się zatem, czy wszystkie planowane zmiany rzeczywiście są nam potrzebne. Lepiej zainwestować w rzeczy, które rzeczywiście podkreślą w jakimś stopniu wyjątkowość naszej aranżacji. I być może przy okazji przydadzą się również w innym kontekście. W małych kuchniach idealnie sprawdzają się półki zawieszane nad blatami. Można tam ustawić często używane przyprawy w modnych pojemnikach lub doniczki z kwiatami. Warto mieć świadomość tego, że ściany są bardzo interesującą przestrzenią, którą można praktycznie i oryginalnie zagospodarować. Mogą się tam pojawić funkcjonalne uchwyty i wieszaczki. Ograniczeniem jest w tym kontekście wyłącznie nasza wyobraźnia. 

Kolory i oświetlenie w małej kuchni

Małą kuchnię możemy powiększyć nie tylko rzeczywiście (np. poprzez wyburzenie ścian), ale również optycznie. Na przykład za pomocą odpowiednich kolorów oraz oświetlenia. W cenie są przede wszystkim jasne kolory. Wrażenie większej przestrzeni uzyskamy również dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu luster. Więcej informacji na ten temat warto szukać na blogach o aranżacjach wnętrz. Bardzo ważną rolę podczas urządzania kuchni pełni również szeroko pojęte oświetlenie. Zarówno to wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Jeśli do kuchni nie wpada wystarczająco światła słonecznego, możemy je łatwo uzupełnić. W przestrzeniach kuchennych sprawdzi się między innymi oświetlenie naścienne. Warto zadbać o to, by natężenie światła w lampach można było bez problemu zwiększać lub zmniejszać (w zależności od zapotrzebowania w danej chwili). 

Materiały wykończeniowe

W małych kuchniach sprawdzą się w zasadzie wszystkie materiały wykończeniowe. Nie ma chyba elementów, których lepiej unikać. Warto z kolei zdecydować się na ponadczasowe płytki ceramiczne lub wodoodporną tapetę. W sklepach znajdziemy mnóstwo wzorów i kolorów wymienionych produktów, dlatego każdy gust zostanie w tym kontekście z pewnością zaspokojony. 

Odpowiednio dobrana kolorystyka, dekoracje czy meble kuchenne na wymiar to elementy, od których z pewnością zależy efekt końcowy naszej aranżacji. Warto mieć świadomość tego, że planowanie remontu może potrwać. By cieszyć się nowoczesną i praktyczną kuchnią, najpierw musimy mieć pomysł na realizację projektu. Inspiracje znajdziemy wszędzie. Między innymi na blogach poświęconych projektowaniu wnętrz. Ale nie tylko. Warto zaopatrzyć się również w magazyny architektoniczne czy obejrzeć jakiś program w telewizji. Jak się okazuje – pomysły są dookoła nas. Trzeba je tylko odkryć!