Wyroby wiklinowe

Aranżacja domu ma ogromny wpływ na życie domowników. Urządzając wnętrza skupiamy się przede wszystkim na tym, by pomieszczenia były praktyczne oraz wygodne i przytulne. Dużą rolę w kontekście aranżacji pełnią wszystkie elementy ozdobne. Co ciekawe, plastikowe i przerysowane dekoracje coraz częściej spotykają się z niechęcią polskiego społeczeństwa. Zainteresowaniem cieszą się z kolei ozdoby naturalne oraz ekologiczne. Mowa tutaj przede wszystkim o przedmiotach wykonywanych z naturalnej wikliny niekorowanej. Różnorodne plecionki zdobią dzisiaj nie tylko nasze domy czy mieszkania, ale również ogrody, balkony i tarasy. W sklepach internetowych oraz tradycyjnych obiektach handlowych możemy znaleźć unikatowe doniczki wiklinowe, klasyczne kosze czy akcesoria kuchenne. Największym zainteresowaniem cieszą się elementy wykonywane ręcznie. Dlaczego popularność wiklinowych plecionek jest tak duża? Ich największą zaletą są wysokie walory estetyczne oraz ogromna solidność, dzięki której zakupione przedmioty przetrwają w naszym domu wiele lat.

Co warto wiedzieć o wiklinie

Materiał nazywany wikliną wykorzystuje się w działalności zwanej wikliniarstwem (gałąź rzemiosła związana z wyplataniem różnych elementów, przedmiotów i mebli z naturalnej wikliny). Jeśli chodzi o sam „budulec”, ten ostatni pozyskiwany jest z kilku gatunków wierzb. Na uwagę zasługuje między innymi wierzba amerykańska, która została sprowadzona z Ameryki do Polski pod koniec dziewiętnastego wieku przez Ernsta Hoedta (pochodził z Niemiec i zajmował się wikliniarstwem zawodowo). Wiklinę można otrzymać także z wierzby trójpręcikowej (nazywanej również wierzbą migdałową). Wspomniany gatunek można spotkać w Europie, a także w Azji czy Afryce Północnej. Popularnymi gatunkami wierzby, z których pozyskujemy wiklinę są wierzba wiciowa (środkowa Europa) oraz wierzba purpurowa (Azja, prawie cała Europa, Afryka Północna). 

Oryginalne i wielofunkcyjne kosze z wikliny

Plecionki tworzone przez miłośników wikliniarstwa przyjmują różne formy i kształty. Niektóre przedmioty pełnią funkcje praktyczne, inne po prostu dekorują nasze wnętrza oraz ogrody. Z wikliny wyplatane są przede wszystkim kosze, które w efekcie końcowym znajdują bardzo szerokie wykorzystanie. Niektóre plecionki sprawdzają się podczas grzybobrania, inne podczas organizacji pikników. Co ciekawe, oryginalne kosze z wikliny można wykorzystać w zastępstwie tradycyjnych doniczek. Warto jednak zaznaczyć, że takie plecionki powinny być od środka wyłożone nieprzemakalną folią. W sklepach – szczególnie tych internetowych – możemy znaleźć między innymi:

  • kosze prezentowe (w takich plecionkach warto umieścić ulubione słodycze obdarowywanej osoby),
  • kosze na owoce i warzywa (sprawdzają się na przykład w sadach i ogrodach),
  • kosze rowerowe (dzięki specjalnemu mocowaniu można je przyczepić do roweru miejskiego),
  • kosze na zabawki (idealnie sprawdzą się w pokoju dziecięcym),
  • kosze na zakupy (coraz częściej popularnością cieszą się kosze na kółkach).

Popularne wyroby wiklinowe

Jakie plecionki zamawiamy dzisiaj w sklepach internetowych najczęściej? Okazuje się, że zainteresowanie dotyczy przede wszystkim wspomnianych już wcześniej koszyków. Ale nie tylko, ponieważ popularnością cieszą się również takie elementy jak:

  • dekoracje świąteczne (gwiazdy, wianuszki, dzwonki, serca, kule, bombki, anioły),
  • zabawki dla dzieci (wózki, kołyski),
  • meble (fotele bujane, stoliki kawowe, zestawy ogrodowe),
  • wyposażenie kuchenne (chlebaki, podstawki, miski),
  • plecionki do przechowywania drobiazgów (kuferki, puzderka, szkatułki). 

Wiklinowe wyroby można wykorzystać w każdej przestrzeni. Naturalne, ekologiczne plecionki sprawdzą się w ogrodach, na balkonach czy na tarasach.  Idealnie zaprezentują się także w domowym zaciszu. Oferty kierowane do klientów przez sklepy (przede wszystkim online) są naprawdę różnorodne, dlatego nawet najbardziej wymagający domownik z pewnością znajdzie dla siebie idealną plecionkę. Warto szukać kreatywnych inspiracji w sieci, by w efekcie mieszkanie nabrało wyjątkowego charakteru.

Powiązane artykuły