Jaki wyłaz wybrać?

wyłazy fakro

Wyłazy Fakro to elementy niezwykle istotne podczas wykonywania prac kominiarskich, instalacyjnych i konserwacyjnych. Choć konieczność ich wykonania przydarza się rzadko, to jednak warto mieć tę pewność, że zawsze wtedy, kiedy będziemy musieli, bezpiecznie, bez problemu wejdziemy na dach i z niego zejdziemy. Zdarza się również tak, że wyłazy okazują się niezwykle przydatne wówczas, gdy na dachu utknie piłka, lotka, latawiec czy inny przyrząd, który służył do zabawy. Jak widać, choć do tej pory niektórym z nas mogło się wydawać, że wyłazy nie są nam potrzebne, to jednak okazuje się, że warto je mieć, a tezę tę, zresztą jak wszystko, najlepiej weryfikuje życie.

Wyłazy Fakro dostępne są w dwóch podstawowych wersjach. Pierwsze z nich przeznaczone są do montażu w pomieszczeniach ogrzewanych, drugie natomiast w pomieszczeniach, gdzie temperatura wewnątrz nie różni się zbytnio od tej panującej na zewnątrz.

Wyłazy Fakro FW są połączeniem okna dachowego i wyłazu. Oznacza to, że wizualnie nie różni się niczym od tradycyjnego okna dachowego. Jego zaletą jest to, że wtedy, kiedy jest taka potrzeba posłuży Ci za wyłaz. Duża powierzchnia przeszklona pozwala na bardzo dobre doświetlenie pomieszczeń zlokalizowanym na poddaszu naturalnym światłem. Jego rola jest bardzo istotna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Witamina D, której nośnikami są promienie słoneczne zapobiega rozwojowi mniej i bardziej poważnych chorób, do których należą chociażby astma, nadciśnienie, a także choroby nowotworowe. Ponadto jej niedobór sprawia, ze odczuwamy permanentne zmęczenie, jesteśmy senni, intensywniej odczuwamy stres i nie jesteśmy w stanie zapanować nad emocjami. Wyłazy Fakro FW otwierają się szeroko w prawą lub lewą stronę, do wyboru, dzięki temu możemy korzystać z bezpośredniego kontaktu z promieniami słonecznymi zawsze wtedy, gdy pogoda na to pozwala. Ten typ wyłazów poza tym, że przeznaczony jest do pomieszczeń ogrzewanych, jest również przeznaczony do montażu na dachach o minimalnym kącie nachylenia równym 15°, a maksymalnym równym 55°. Jeśli chodzi o konkretne dane to przedstawiają się one następująco: współczynnik przenikania ciepła całego okna równy jest 1.3 W/m2K, a szyby 1.0 W/m2K, oznacza to, że możliwość przegrzania pomieszczenia latem i wychłodzenia zimą jest znikoma, z kolei jeśli chodzi o współczynnik izolacyjności akustycznej, to w zależności od modelu okna wynosi on 34 dB lub 33 dB. Nie musisz więc martwić się tym, że niepożądane dźwięki dochodzące z ulic lub towarzyszące zjawiskom atmosferycznym typu burza, grad, będą zakłócały Twój spokój i przerywały sen. Zestaw szybowy: 4H-16-4T wypełniony jest gazem, a zewnętrzna szyba jest dodatkowo hartowana. Zwiększa to jej odporność na uszkodzenia. Podobnie, jak z współczynnikiem izolacji akustycznej, ilość uszczelek zależy od modelu okna i waha się od dwóch do czterech. Wyłazy Fakro zostały wyposażone w system umożliwiający mikrouchylenia, dzięki którym wpuścisz do pomieszczenia świeże powietrze, bez konieczności całkowitego otwierania okna. W przypadku montażu wyłazów w pomieszczeniach nieogrzewanych, mamy do wyboru trzy grupy:

1. WLI: montaż na dachach o kątach nachylenia od 15° do 70°, ościeżnica wykonana z drewna sosnowego impregnowanego próżniowo, skrzydło wykonane z profilu aluminiowego o budowie komorowej, pakiet szybowy wynosi 16 milimetrów, a szyby są hartowane, istnieje możliwość blokowania skrzydła w trzech pozycjach, okno otwierane do boku.

2. WGI, WGT: montaż na dachach o kątach nachylenia od 15° do 60°, drewniana ościeżnica, aluminiowe skrzydła, hartowane szyby, zaokrąglone kołki ustalające, które uniemożliwiają skaleczenie się podczas montażu, okno otwierane ku górze.

3. WSS, WSZ, WSH: montaż na dachach o kątach nachylenie od 15° do 60°. Ościeżnica wykonana z drewna sosnowego, jak w przypadku każdego z tych wyłazów, konstrukcja klapowa, półkolista kopuła, okno otwierane ku górze o kąt 180°.

Wszystkie wyłazy objęte są pięcioletnim okresem gwarancyjnym, do wyłazu dołączony jest zestaw, który usprawnia montaż.

Powiązane artykuły